GAFSAD

Gaziantep Fotoğraf Sanatı Derneği

GAFSAD

Gafsad Kimdir.

Gafsad (Gaziantep Fotoğraf Sanatı Derneği) 1988 Yılında kurulan kar amacı gütmeyen gönüllülük esası ile sanatsal faaliyetlerde bulunan bir dernektir.

Neler yapıyoruz.

Fotoğraf severlerin bir araya gelerek kurduğu bir dernek olan Gafsad 35 yıldır aralıksız olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Dernek fotoğraf sanatı derneği olsa da hareketli fotoğraf olan sinema ile ilgilide faaliyetlerde bulunmuştur. En temel etkinliğimiz haftada bir gün yapılan fotoğraf söyleşileri ve sunumlardır. Her hafta Perşembe günleri bir araya gelerek şehir dışından gelen misafirlerimiz yada kendi üyelerimizin fotoğrafları ile bir sunum yapılır ve bu fotoğraflar üzerinden hareketle fotoğraf sohbetleri ve eleştirileri yapılır.

Derneğimiz ayrıca fotoğrafa gönül veren, bu konuda ilerlemek isteyen fotoğrafseverler için eğitimler vermeye çalışmakta olup. Temel fotoğraf atölyesi, doğa atölyesi, ileri fotoğraf atölyesi gibi etkinlikler ile fotoğraf bilgilerinin üyeler ve fotoğraf severler arasında paylaşımını sağlamakatadır. Pandemi döneminde bile aktifliğini kaybetmemiş, sosyal medya platformları üzerinden Türkiye’nin farklı illerinden fotoğraf severler, fotoğraf ustaları ve fotoğraf hocaları ile söyleşiler, canlı yayınlar yapmıştır. Bu tür etkinlikleri Türkiye’de ilk yapan dernektir. Ayrıca Türkiye’de şu anda neredeyse her il tarafından düzenlene Fotomaratonları ilk olarak Gafsad düzenlemiştir.

Derneğimiz kurumlarımızın desteği ile birçok fotoğraf yarışması düzenlemiş ve şehrimizin tanıtımına çok fazla emekler vermiştir.

Dernek üyelerimiz yıllardır ilimizi yaz kış demeden fotoğraflamış ve bir kent arşivi oluşturmuştur.

Doğru zamanda doğru bakış açısı ve iyi niyetle çekilip paylaşılan fotoğraf bir bölge ile ilgili yapılabilecek en iyi tanıtım aracıdır. Gafsad üyeleri çektikleri fotoğrafları sosyal medya henüz yokken bile fotoğraf paylaşım siteleri üzerinden, farklı derneklerde yaptıkları sunumlarla birçok insana göstermiş ve şehrin tanıtımını yapmıştır.

Şu anda sosyal medya sayesinde her eve, her cebe çok daha rahat girmekte ve insanlara sunmak istediğimiz şeyleri çok daha rahat çok daha hızlı olarak aktarmaktayız. Üyelerimizin ve misafir ettiğimiz, yarışmalar v.s. gibi faaliyetler ile şehrimize gelen kişilerin genelde çok fazla takipçileri bulunmakta ve paylaşımları dikkat çekmektedir. Şehrimizin şu ana kadarki tanıtımında derneğimizin ve dernek üyelerimizin çok fazla katlısı olmuştur ve bu artarak devam edecektir. Sosyal medyanın en kötü yanı her şeyin çok hızlı olarak harcanmasıdır. O nedenle üretimin ve paylaşımın sürekliliği önemlidir.

25 Aralık Gaziantep’in kurtuluşunun yıl dönümünde bir sergi planlamaktayız

Birlikte neler yapabiliriz.

Gaziantep ile ilgili oluşmuş olan kötü izlenimler varsa bunların giderilmesi adına faaliyetlerde bulunabilir, kurum ile birlikte yarışmalar, söyleşiler yapabiliriz. Şehir dışından misafir etmek istediğimiz isimlerin ulaşım, konaklama, yeme içme gibi giderleri ile ilgili bir çalışma yapılabilirse giderlerini karşılamakta zorlandığımız için davet edemediğimiz insanları davet edebilir ve etkinlik söyleşi faaliyetlerine devam edebiliriz. Hatta konuklardan belirlenen konu yada bölge ile ilgili fotoğraf çekmesini isteyebilir, bu fotoğrafları kent arşivine kazandırabiliriz, Valilik hesaplarında usta gözlerden Gaziantep gibi paylaşımlar yapabiliriz.

Gaziantep ile ilgili az tanınmış bölgelerin tanıtımına katkı sağlamak adına o bölgelere özel yarışmalar, etkinlikler yapabiliriz. Örneğin Karkamış’ta yaşam ve doğal hayat gibi

Sıkıntılarımız Nedir? Bize Nasıl destek olabilirsiniz ?

Dernek olarak en büyük sıkıntımız faaliyetlerimizi daha düzgün olarak yapabileceğimiz bir dernek yeridir. Şu anki kira bedelleri düşünüldüğünde üyelerimizden almış olduğumuz 150 TL lik aidat ile maalesef daha güzel yerlere çıkmayı düşünememekte ve faaliyetlerimizi istemeden de olsa kötü ortamlarda yapmayı sürdürmekteyiz. Bize Kültür merkezinde yada vakıflar bölge müdürlüğüne ait herhangi bir yerde, bey mahallesinde, yada kurumun sağlayabileceği bir alanda yer tahsis edilmesine dair desteklerinizle bu konuyu aşabileceğimize inanıyoruz.